Kryptonim amerykańskiego programu badań prowadzonego w latach 1942-1947, służącego do uzyskania broni jądrowej w czasie II wojny światowej. Na jego czele stał generał Leslie R. Groves, w ramach programu pracowali najwybitniejsi fizycy znajdujący się w USA (Amerykanie i wielu uciekinierów z Europy, głównie z Niemiec, m.in.: R.J. Oppenheimer, A.H. Compton, N. Bohr, A. Einstein, J. Franck, E. Fermi, L.W. Alvarez, E.O. Lawrence).
   W ramach projektu stworzono kilka ośrodków naukowych (Argonne National Laboratory, Hanford, Los Alamos), wytworzono pierwszy reaktor atomowy CP-1 i pierwszą bombę jądrową, którą zrzucono w pobliżu Alamogordo.
   Rząd USA poinformował o wynikach uzyskanych w ramach Manhattan Project Brytyjczyków. ZSRR domagał się dostępu do wyników, uzyskał je później, korzystając z działalności szpiegowskiej niektórych członków Manhattan Project. Koszt Manhattan Project wynosił ok. 2 mld dolarów.


Broń jądrowa, tzw. broń A lub broń atomowa, broń masowego rażenia, wykorzystująca energię atomową, jej rozszczepienie bądź syntezę. Może być przenoszona przez samoloty bojowe (bomba jądrowa, bomba termojądrowa) lub rakiety (głowica jądrowa), umieszczana w pociskach artyleryjskich (amunicja jądrowa) lub stosowane jako miny. Oddziałuje na otoczenie poprzez falę uderzeniową, promieniowanie cieplne, promieniowanie przenikliwe oraz opad promieniotwórczy.



Tutaj zamieszczona jest animacja przedstawiająca zrzucenie bomby atomowej,
animacja ta ma pojemność ok 3,15 MB, więc jej ładowanie może potrwać chwilkę.
Najlepiej gdy używasz Windows Media Player 7 ®



   Broń jądrową posiadają obecnie USA, Rosja (znajduje się również na terenie Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi), ChRL, Francja, Wielka Brytania, Indie, Izrael oraz prawdopodobnie RPA, KRLD, Pakistan. Być może dysponują nią również Libia, Syria, Irak, Iran i Algieria. Argentyna, Brazylia i Szwecja zaniechały swoich programów produkcji broni jądrowej. Ocenia się, że łącznie w arsenałach zgromadzone jest kilkadziesiąt tys. sztuk broni jądrowej.

   W 1970 wszedł w życie układ o nieproliferacji (nierozprzestrzenianiu) broni jądrowej, przystąpiło do niego ponad 110 krajów. Wcześniej, w 1963, USA, ZSRR i Wielka Brytania zobowiązały się do zaprzestania prób z bronią jądrową prowadzonych w atmosferze lub pod wodą (opad promieniotwórczy globalny).