Zasadziliśmy dąb upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

W dniu 17 czerwca br. na terenie Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych odbyła się uroczystość sadzenia dębu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.
W ten sposób chcieliśmy złożyć hołd tym polskim patriotom, którzy ryzykując swoim zdrowiem, a nierzadko poświęcając i życie, przeciwstawili się totalitaryzmowi komunistycznemu. 

Pragnęliśmy uczcić niezłomnych bojowników o wolną i niepodległą Ojczyznę, którzy nie pogodzili się z obcą naszemu narodowi ideologią oraz niezgodnym z interesem suwerennej Polski porządkiem politycznym, wprowadzanym przemocą i propagandą od 1944 r. przez wojska i służby radzieckie oraz polskich komunistów.

W uroczystości, prowadzonej przez mgr Agnieszkę Piątkowską oraz mgra inż. Hieronima Friedricha, oprócz dyrekcji, nauczycieli i młodzieży naszej szkoły wzięli także udział zaproszeni goście, a wśród nich m.in.: senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Iwan,   przedstawiciel posła RP Jerzego Materny, członek Narodowych Sił Zbrojnych Jacek Ogorzałek, leśniczy Edward Gontowicz (fundator sadzonego dębu), aktor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze Janusz Młyński (który zaprezentował artystyczną interpretację wiersza Z. Herberta pt. „Przesłanie Pana Cogito”). Szczególnie ucieszyła organizatorów uroczystości obecność pułkownika Jana Kudły – świadka i uczestnika wielu ważnych wydarzeń z historii Polski, żołnierza wojsk generałów Andersa i Maczka, a po wojnie – dowódcy antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość.   

Kulminacyjnym momentem uroczystości było zasadzenie dębu. W tym podniosłym wydarzeniu oprócz dyrektora ZSEiS mgra inż. Stanisława Rogulskiego i zaproszonych gości czynnie uczestniczyli także dwaj uczniowie naszej szkoły – Łukasz Daniłowicz i Karol Grabias. Ich udział był nieprzypadkowy – obaj żywo interesują się tematyką walk żołnierzy antykomunistycznego podziemia o wolną i niepodległą Polskę; obaj też zostali laureatami (Ł. Daniłowicz zwyciężył w konkursie literackim, a K. Grabias zdobył I miejsce w kategorii prezentacji multimedialnych) wojewódzkiego konkursu pod hasłem „Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych”, zorganizowanego z inicjatywy senatora RP S. Iwana. Znamienna i wzruszająca była zwłaszcza chwila, gdy najstarszy uczestnik uroczystości, blisko dziewięćdziesięcioletni  płk J. Kudła przekazywał sadzonkę uczniom naszej szkoły, a następnie udzielał Łukaszowi i Karolowi instrukcji dotyczących prawidłowego i solidnego sadzenia drzewa. I nic dziwnego – bo przecież zasadzony dąb ma stać się nie tylko pamiątką wydarzenia z życia naszej szkoły, ale też żywym i owocującym pomnikiem naszej wiecznej, wdzięcznej i inspirującej pamięci. Pamięci o tych, którzy choć wyklęci za życia, powrócili do nas po wielu latach od swej śmierci, by już na zawsze stanowić budujący wzór niezłomnej odwagi i patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków. Bo przecież, jak to celnie i pięknie ujął  św. Jan Paweł II, „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.       

  




<<

  Copyright © 2001-2024 Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych
ZSEIS Group - Krystian Chrystowicz, Kajetan Hryńczuk, opiekun mgr Mariusz Kmiećkowiak

Odwiedziło nas już  osób.  

                Valid XHTML 1.0 Transitional   Poprawny CSS!   Statystyka serwera  Webmail 
Praca dla absolwenta
Drogi Absolwencie ELEKTRONIKA!
Jeśli ukończyłeś szkołę i szukasz stałej lub wakacyjnej pracy, zapoznaj się z ofertami lokalnych pracodawców.
Kliknij i zobacz aktualne oferty pracy

Zapraszamy firmy do współpracy i partnerstwa z naszą szkołą




TO MIEJSCE NA WASZĄ REKLAMĘ!!!!






Seco/Warwick
13 stycznia 2016r podpisaliśmy z firmą SECO/WARWICK porozumienie o współpracy. Firma obejmie patronatem nową pracownię dydaktyczną - sterowania PLC. Otwarcie pracowni planujemy pod koniec marca.

POLAND, RUSSIA, GERMANY, FRANCE,USA, INDIA, CHINA
SECO/WARWICK jest technologicznym liderem innowacyjnych rozwiązań do obróbki cieplnej metali. Specjalizacja firmy obejmuje rozwiązania typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowanie wymienników ciepła i metalurgii próżniowej.
Grupa SECO/WARWICK to 10 spółek na 3 kontynentach z klientami w 70 krajach. Grupa dostarcza standardowe lub dedykowane, supernowoczesne urządzenia i technologie do obróbki cieplnej do czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej, recyklingowej, energetycznej włącznie z atomową, wiatrową, paliwową i słoneczną oraz produkcji: stali, tytanu i aluminium.
Z podpisaniem dokumentu o współpracy wiąże się szereg korzyści: praktyki, szkolenia dla uczniów w szkole i w siedzibie firmy - wycieczki dydaktyczne, staże i doposażenie pracowni - pracownia patronacka.
Partnerzy